צור קשר

איך לשמור על חיי הפועלים במזג אוויר סוער?

לכל עבודה האתגרים שלה, אך עבודה פיזית, ובפרט כזאת המתקיימת באתרי בנייה, יכולה להיות מורכבת במיוחד. בניגוד לעבודה בתוך מבנה סגור, בעבודה בשטח פתוח, הפועלים נדרשים לעיתים לעבוד בתנאי מזג אוויר לא פשוטים. בקיץ החום והלחות מעייפים ופוגעים בערנות, אך בחורף התנאים עלולים להיות קשים עוד יותר; הגשמים יוצרים משטחים חלקלקים, הקור העז מקשה לעיתים על פעולת הגוף והחשיפה לאיתני הטבע עלולה לפגוע בבריאות העובד. כיצד בכל זאת ניתן להגן על חיי הפועלים בחורף? על כך במאמר הבא.

שימוש בציוד מגן

כל עובד, גם העובד המנוסה והטוב ביותר, זקוק לציוד מגן אישי הכרחי לשמירה על שלמות גופו. ציוד זה מסייע לפועלים להתמודד עם תנאי עבודה קיצוניים ויכול אף להציל חיים. במקרים רבים, ציוד מגן זה אף נדרש בחוק הבטיחות בעבודה, ועל כן המעסיק מחויב לספק אותו לפועלים ולוודא שימוש נכון בו.
מעבר למצויין בחוק, כיום ישנם אמצעי מיגון לעובד שנותנים מענה גם למיגון וגם למזג אוויר קיצוני.

בין היתר, ציוד מגן אישי כולל את הפריטים הבאים:

  • ציוד לעבודה בגובה: אחת הסכנות הגדולות ביותר באתרי בנייה היא עבודה המתבצעת בגובה רב (גובה העולה על 2 מטרים). סיכון זה קיים גם בעונת הקיץ, אך האתגר גדול עוד יותר בעונת החורף, כאשר המשטחים רטובים וחלקים יותר. על כן, בעת הצורך יש לצייד את העובדים בציוד מגן כגון רתמות גוף, בולמי נפילה וחבלי אבטחה שיסייעו לשמור על חיי הפועלים גם בעונה זו.
  • בגדי עבודה: קטגוריה זו יכולה לכלול לא רק ביגוד מגן וקסדות, אלא גם נעלי בטיחות למניעת החלקה. כאשר בוחרים בגדי עבודה, יש לשים לב שהם מאפשרים תנועה חופשית, אך בכל זאת אינם רפויים מדי. בגדים רפויים עלולים להיתפס במכשור או בגדרות לדוגמה, וכך לגרום לתאונה ולסכן את חיי העובד.
  • אמצעי הגנה לראש ולעיניים: באתרי בנייה קיימת סכנה מוגברת של פגיעה בראשו של העובד או בעיניו. חפצים שנופלים ועבודות ריתוך עלולים לסכן את חיי העובד, ולכן יש לדאוג לציוד מתאים כגון משקפי מגן וקסדות.

נוהלי עבודה ברורים

כדי לקיים שגרת עבודה תקינה, חשוב מאוד לוודא כי כל העובדים מכירים את נוהלי העבודה, ויודעים למי עליהם לפנות במקרה חירום. במסגרת זו, יש לשים לב במיוחד לשתי הנקודות הבאות:

  • תקשורת עם מנהלי העבודה: מזג האוויר בישראל נוח יחסית, ולכן גם בעונת החורף ניתן בדרך כלל לקיים שגרת עבודה רגילה. עם זאת, ישנם ימים שבהם שורר מזג אוויר קיצוני. במצב זה, ייתכן בהחלט כי יש מקום לשקול את המשך העבודה, בייחוד כאשר העבודה מתבצעת שלא בתוך מבנה מוגן. עם זאת, לא תמיד מנהל העבודה מודע לתנאי מזג האוויר של אתר העבודה, ועל כן חשוב לשמור על ערוץ תקשורת פתוח ולהתייעץ עם המנהלים בעת הצורך.
  • עבודה בצוותים: כאשר עובדים נדרשים לעבוד במזג אוויר שאינו אידאלי, מומלץ מאוד לעבוד במסגרת של צוותים. באופן זה, אם חלילה אירע מקרה חירום, יהיה ניתן להזעיק סיוע בהקדם.
  • הכשרה והדרכה: כל עובד באתר בנייה צריך להיות בעל ההכשרה המתאימה לתפקיד שאליו מונה. אך מלבד זאת, מומלץ לקיים הדרכות קצרות ולרענן את נוהלי הבטיחות הנהוגים באתר. כך יהיה ניתן לשמר את מודעות הפועלים לסכנות השונות ולהבטיח כי הם יודעים כיצד להתמודד איתן.

 

חברת גאמידה חותרת ליצירת סביבת עבודה בטוחה, נוחה ויעילה יותר לעובדים, תוך שמירה על איכות הסביבה.
בין היתר משווקת החברה ציוד מגן אישי כמו נעלי בטיחות ומוצרי איכות סביבה במגוון תעשיות: תעשיית האנרגיה והגז, תעשיית המזון, תעשיית הכימיה, האלקטרוניקה ועוד.
לקבלת פרטים נוספים על וגורמי סיכון במקומות עבודה, אתם מוזמנים ליצור קשר עם חברת "גאמידה בע"מ" בטלפון מספר 03-9299129.

צרו עמנו קשר באמצעות:


השאירו פרטים ונחזור אליכם