רופאים בחדר נקי

מה זה ריהוט לחדר נקי ?

ככל שעולה רמת הסטנדרטים לעבודה בענפי תעשייה מדויקים שונים כך גם רמת הציוד והריהוט והמצב שלהם משתדרגת והופכת לסטרילית יותר. ענפים רבים במשק מחייבים עבודה בחדרים נקיים לגמרי. לא רק בענף הייטק שהולך ומשתכלל אלא גם בענף התרופות והקוסמטיקה ואפילו בענף כמו קנאביס רפואי. אם יש משהו שבהלת הקורונה והזיהומים השונים שמתגלים חדשים לבקרים בענפי המזון מלמדים אותנו זה שהדרישה לתנאי היגיינה וסטריליות מחמירים עולה. בהתאם לכך, נדרשת אספקת ריהוט לחדר נקי שמיוצר על ידי חברות שמתמחות בכך ויכולות לספק הוכחות ובדיקות לכך שריהוט זה אכן עומד בכל הדרישות התקניות.

מהו חדר נקי ולשם מה צריך אותו?

חדר נקי הוא חדר שאליו נכנסים דרך חדר נוסף שהוא חדר מעבר, וכל החללים חייבים להיות באמת סטריליות עילאית. חללים סטריליים הם המקום שבו מייצרים לא רק מוצרים מחומרים רגישים לשינויים ולזיהומים כמו תרופות וקוסמטיקה אלא גם רכיבים זעירים מאוד שמחייבים ניקיון מרבי כדי שלא יזוהמו באבק ולכלוך נוסף ולא יידבקו בזיהומים שונים. אלה יכולים להיות לא רק מפעלי פרמצבטיקה וקוסמטיקה, כאמור, אלא גם ביוטכנולוגיה, מיקרואלקטרוניקה, תעשיות ביטחוניות רגישות וסודיות, כל מקום שבו מיוצרים מוצרים כאלה. אנחנו רגילים לראות את המקומות האלה גם בסרטים ובתמונות שבהם העובדים מתהלכים בחליפות מגן ועטויים ברדסים, מסכות וגם מגיני רגליים משום שכל החדרה של חומר זר אפילו ברמה המיקרוסקופית עלולה לשבש מאוד את התקינות של ברכיב או לפגוע קשות במוצר האורגני. זה נכון על אחת כמה וכמה בתרופות ובמוצרים שמיוצרים מקנאביס רפואי, למשל, שכל זיהום שלהם נושא השלכות חמורות על אנשים שגם כך מצבם הבריאותי רעוע מאוד. את רמת הניקיון לחדר קובעים על פי מספר חלקיקים למ"ק, וכך גם מתייחסים להכנסת ריהוט לחדר נקי. כל חדירה של מזהם כלשהו או אבק שחודר לנאנו-מתקן עלולים לשבש אותו ואת פעילותו, למשל.

מטרת ההגנה על חדר נקי

יש כמה סיבות להגנה הקפדנית מאוד של חדר נקי. הסיבה הראשונה היא למנוע חדירה של חומרים מזהמים שונים ולכן זה כולל גם ריהוט מיוחד שאינו צובר זיהומים ואינו פגיע לכך. זה אומר חומרים שאינם נסדקים כך שבסדקים יש זיהומים שונים של בקטריות וחיידקים שמצטברים ועושים בדיוק את הנזק שחוששים ממנו. בגלל זה רוב הריהוט בחדר כזה הוא ממתכות שאפשר לנקות ולתחזק בקלות ואינן צוברות זיהומים. חומרים אחרים עלולים גם לצבור זיהומים פנימיים מתוך עצמם וזאת סיבה נוספת להקפדה על התקנים. לשם כך בודקים כל הזמן את מספר החלקיקים בחדר ומקפידים על סטריליות ככל האפשר משום שאף סביבה שיש בה בני אדם אינה סטרילית לגמרי. ריהוט לחדר נקי לוקח בחשבון שיהיו בו תנאים קשים של עבודה ולכן הוא חייב להיות עמיד בכל החומרים ומכשירי העבודה שבהם משתמשים, כולל מתקנים מדויקים ומכונות, חומרים שבהם משתמשים לייצור המוצרים עצמם ועוד. חשוב גם שיהיה נוח לעבוד שם משום שגם ככה העובדים מתפקדים בתנאים מאוד קפדניים וזהירים וצריכים ריהוט נוח לעבוד לידו.

שמירה על סטריליות של ריהוט בחדר נקי

שמירה על סטריליות מווסתת על ידי מערכות ניקוי וגם סינון אוויר ולחץ אוויר, טמפרטורה ולחות על מנת לשמור על רמה נאותה של חלקיקים. כלומר, גם ריהוט לחדר נקי חייב להיות כזה שלא רק מחומרים שאינם צוברים זיהום אלא מותאמים גם לרמות הלחות והלחץ של החדר ואפשר לתחזק אותם בצורה קלה גם עם חומרים חריפים שאינם משפיעים על ריהוט לחדר נקי. צריך לזכור שלפעמים חומרי הניקוי צריכים להמס חומרי ייצור כדי לוודא שהחדר נקי באמת ולכן ריהוט כזה אסור שייפגע. הם בנויים בצורה פשוטה מאוד ובסיסית ככל האפשר, עם כמה שפחות חלקים ורכיבים מלבד מה שנחוץ באמת. המטרה היא לאפשר רהיט שמשמש לעבודה ולא יהיו בו חלקים מיותרים או כיסים נסתרים שבהם עלולים להצטבר מזהמים שונים שקשה לנקות. גם התכנון של החדר עצמו וגם הריהוט שמשמש בו חייבים להיות כאלה ולכן כל חומר שהם עשויים ממנו חייב לעמוד גם במנקים הכי חריפים שיש שימסו כל חלקיק מיותר. בדרך כלל, משתמשים בחומרים שאותם אפשר לרתך לפלטות שלמות וגדולות גם ברהיטים וגם בחדר עצמו ובחיפוי שלו. החיבור חייב להיות מושלם בין התקרה לרצפה כדי למזער את הסדקים שדרכם ייכנסו חלקיקים. כך גם השולחנות והארונות של ריהוט לחדר נקי שמתוכנן כך שיהיו בו כמה שפחות חיבורים בעייתיים כאלה.

סוגים שונים של חדרים נקיים מחייבים ריהוט שונה

המבנה של חדרים נקיים משתנה מענף תעשייה אחד לשני ויש כמה סוגים של חדרים נקיים שבהם עובדים. לפיכך, גם ריהוט לחדר נקי משתנה בצורה כזאת ולפעמים הוא מוזמן לפי התאמה ומידה. חללים גדולים שחייבים להישאר נקיים מועדים יותר לבעייתיות במקרים כאלה אבל גם הם יצויידו בריהוט מסיבי שמתאים להם. מבנה החדר וגודלו נקבעים לפי המוצר והענף שבו הם נדרשים, ופי גודל המכשור והמתקנים. בהתאם לכך גם ריהוט לחדר נקי יותאם במידות שלו לכל מה שצריך למצוא בו והוא חייב להיות תקין וגם יציב וחזק כדי לעמוד בכל העומס והדרישות. הריהוט שייבנה לחדר כזה ייבנה לפי מפרט שיגישו הלקוחות והוא יכלול בדרך כלל שולחנות, עגלות מתכת וכיסאות, לפעמים גם ארונות מתאימים, יחידות מידוף ואם צריך מתקנים מיוחדים לייצור ולאחסון גם הם ייבנו לפי הצרכים של הלקוחות.

צרו עמנו קשר באמצעות:


השאירו פרטים ונחזור אליכם