ציוד לחדר נקי

מה זה ציוד לחדר נקי?

תעשיות מתוחכמות רבות שקיימות היום בישראל ובעולם פועלות היום בתנאים קפדניים מאוד של ייצור בגלל הדרישות המחמירות של תקנות בטיחות וייצור של משרד הבריאות או של הסטנדרטים הנהוגים אצלם בתעשייה, כמו תעשיות ביטחוניות או מיקרו-אלקטרוניקה. במקומות אלה חייבים לעבוד גם בחליפות מגן כדי לצמצם כל מגע של גוף האדם והזיהום שהוא משאיר אחריו כדי שלא יחדרו חלקיקים מעבר לכמות החלקיקים המותרת בחדר נקי. זה כולל זיהום אבק, נוזלי גוף ושומנים או כל מזהם ביולוגי אחר שעלול לפגום בהליכי הייצור הקפדניים. למקומות אלה דרוש ציוד מיוחד שאינו מזהם או פוגם בהליכי הייצור ולכן הוא נקרא ציוד לחדר נקי. את הייצור שלו עושים בדרך כלל לפי מפרטים מיוחדים שמכינים למפעלים כאלה ולפי מידות שמותאמות לחלל הנקי של החדר וחדר המעבר. תכונה נוספת של ציוד כזה היא החומרים העמידים מאוד שמהם הוא מיוצר על מנת שלא תהיה בעיה של תחזוקה בממיסים חריפים של כל חלקיק מיותר ועל מנת שלא יצטברו על הציוד גם מזהמים שונים שלא אמורים להיות עליו.

מהם חדרים נקיים ולמה צריך ציוד מיוחד ?

בחדר נקי מתבצעות כל פעולות הייצור או המחקר שעושים שימוש במתקנים או בחומרים שמחייבים ניקיון מרבי עד סטריליות. החדרים הנקיים אטומים לגמרי ולכן לפעמים יש חדרי מעבר אליהם כדי לסוכך עוד יותר על הכניסה ולסנן כל מי שנכנס. החדרים הנקיים עובדים בלחץ אוויר, טמפרטורה ולחות מווסתים כל הזמן וגם הציוד חייב לעמוד בכך ולתפקד היטב. בעיקר, ציוד לחדר נקי חייב להיות עמיד לגמרי לכל שריטה או ממיסים וחומרים חריפים ולהיות כמה שפחות עם רכיבים וחלקים שונים שעלולים לצבור בחיבורים שלהם אבק ולכלוך. כלומר, יש לתכנן ולעצב אותם בצורה כזה שלא יהיו צוברי זיהומים בעצמם. חלק מהציוד מיועד לעבודה עם חומרים מסוכנים ולכן חייב להיות גם בלתי חדיר לאותם חומרים כך שהוא משמש גם ציוד מגן או ציוד שמכיל חומרים מבלי לחשוף אותם בצורה מסוכנת. זאת המהות של חדרים נקיים רבים שבהם יש כל כך הרבה תהליכים רגישים של ייצור, במיוחד פרמצבטיקה או קוסמטיקה. זה נכון גם למעבדות ולמרפאות שבהן נעשות עבודות רגישות עם חומרים מסוכנים ולכן הציוד מגן על כולם. רמת הסטריליות של חדר נקי נקבעת על פי מספר מסוים של חלקיקים למ"ק ולכן הם נמדדים כל הזמן כדי לא לעבור את הרף.

מה חשוב לדעת על בחירת ציוד לחדר נקי?

בשל הרגישות והחשיבות של ציוד כזה חשוב לבחור את היצרנים והחברות שמציעות לכם תכנון של הציוד למטרותיכם ואת העמידה שלהם בתקנים השונים. אלה חברות מוכרות בדרך כלל שגם נשענות על מבדקים שונים של הציוד ויכולות לערוב לבטיחות החומרים ולטיבם. ציוד כזה יכול לכלול גם פריטי ריהוט ומתקנים וגם ציוד אישי וציוד עבודה כמו כלים שונים שמיוצרים כולם מחומרים שמתאימים לכך מבלי להגביר זיהום והצטברות חלקיקים. חלק מהציוד נועד לעבודה וחלק ממנו נועד לאחסון וכמכלים לחומרים וכציוד מגן לעובדים. בציוד כזה אפשר למצוא ביגוד מגן, כפפות ומסכות ומתכלים שונים, מכשירים שמיועדים לנידוף, ציוד מעבדה סטנדרטי או מיוחד, מכלים וקופסאות, מגירות ומדפים, ציוד וחומרי ניקיון, ציוד משרדי, ריהוט ארגונומי או ציוד ארגונומי כדי להקל על תנאי העבודה, מידוף וארונות, שולחנות וכיסאות, עגלות ועוד. אפשר למצוא בכל חדר נקי כזה את כל מה שצריך כדי לפעול בו בין אם זה בית חולים או מפעל מזון.

בחירת ציוד לחדר נקי

לחדר נקי בוחרים ציוד לאחר שהוא מתוכנן ויודעים מידותיו והמטרות שלו וגם כיצד הוא בנוי. לפי זה מתכננים כל ציוד לחדר נקי שאמור להיכנס אליו ומתחילים בריהוט ובאחסון. התאמת הציוד נעשית לפי מפרט שמספק הלקוח ואז או שמייצרים אותו לפי מידות והתאמה אישית, או שמייבאים אותו לפי הצרכים. האיכות וטיב החומרים הם השיקול הראשון במעלה משום שכל פשרה שעושים פה עולה אחר כך בייצור לא סטרילי שיש לו תוצאות לא נקיות. אם רוצים שההתאמה תהיה טובה רצוי לעבוד ביחד עם החברה על מנת לתכנן את הציוד לפי הצרכים והדרישות שלכם ולהיות מעורבים בכל שלב שאפשר עד מסירת הציוד המלא. כמובן שאי אפשר להתפשר על תקניות הציוד ויש לבחור רק בציוד תקני שגם קל לתחזק אחר כך. חברות שצריכות כל הזמן ציוד לחדר נקי שגם יש לתקן ולתחזק אותו יבחרו בחברה שיוכלו לקבל בה גם שירות תיקונים.

סוגים של ציוד לחדר נקי

הלבוש שלובשים בזמן עבודה בחדר נקי הוא מסוגי הציוד הנפוצים והנדרשים ביותר משום שהוא משמש לשתי מטרות – גם סטריליות מוחלטת של העובד בזמן שהוא פעיל כדי לא לזהם את המתקנים בחלקיקים מגופו ומלבושו, ולזהם בזיהום ביולוגי בחיידקים שהוא נושא באופן טבעי, וגם כדי להגן על העובד עצמו. ציוד מגן רב נועד במיוחד במעבדות להגן על העובדים מפני פגיעה כלשהי בגלל חומרים חזקים מאוד שאינם בטוחים בזמן חשיפה להם. זה ציוד מתכלה. כמו כן, יש ציוד לחדר נקי שחייב להיות כלי העבודה שבהם משתמשים והם מיוצרים מחומרים שאפשר לנקות ולהבטיח את רמת ההיגיינה והסטריליות שלהם אחר כך. גם הציוד המתכלה של עבודה במעבדה ובמקומות כאלה כמו מקלונים וכלי פלסטיק שונים הם חלק מהציוד הנדרש, יחד עם כלי עבודה וציוד משרדי וכל ריהוט אחר שחייבים להכניס לשם.

צרו עמנו קשר באמצעות:


השאירו פרטים ונחזור אליכם