חדר נקי

למה משמש חדר נקי בתעשיית ההיטק?

חדר נקי הינו חדר שימושי מאוד בתעשיות בענפים שונים. בשנים האחרונות, חל ביקוש הולך ועולה לשילובם של חדרים נקיים בתעשיות ההיי-טק השונות. יש לכך כמה וכמה סיבות, שבחלקן נדון בהמשך המאמר. נתחיל כמובן עם הסבר בסיסי מה הוא חדר נקי ואיזה ציוד לחדר נקי יש לכלול חדרים נקיים. נענה על השאלה האם יש הבדל בין חדר סטרילי וחדר נקי וכמובן נצייד אתכם בכמה טיפים על שמירת החדר הנקי שלכם נקי באמת. זה הזמן להתנקות מעט מרעשי הסביבה, להקדיש לעצמכם כמה רגעים ולרדת לעומק הניקיון של חדרים נקיים בתעשיית היי טק.

מה זה חדר נקי ומה כל-כך נקי בו?

מדובר בחלל סגור, בו נשמרות רמות הניקיון הגבוהות ביותר, הנדרשות במהלך ייצורם של מוצרים שונים ומגוונים כשאחד הבולטים שבמוצרים אלו, הוא כמובן השבב האלקטרוני. חשוב להבין, כי ישנם רכיבים ותהליכי ייצור, שאפילו גרגר אבק זעיר ובלתי נראה לעין יכול לפגוע בהם קשות ולפיכך בתפקוד החלקים ומערכות הייצור בהמשך. בחדרים נקיים ישנו ציוד לחדר נקי אשר הינו ציוד ייעודי לחדרים מסוג זה, ישנן מערכות בקרת אקלים, מערכות סינון אוויר ושליטה על רמות לחות. חדרים נקיים מאפשרים שליטה ובקרה של סביבת הייצור עד לרמות הנדרשות עבור כל מוצר או הליך ייצור.

אנחנו חיים בעולם אלקטרוני

לא סתם ישנו ביקוש הולך וגובר לחדרים נקיים הכוללים חומרי ניקוי מיוחדים לחדר נקי, ציוד לחדר נקי ועוד, במיוחד בתעשיית ההיי-טק המתקדמת. תעשיות רבות, כמו גם מכשירים רבים ומכונות נשענים ברובם על תעשיית השבבים האלקטרוניים ולכן, ישנה מגמה הולכת וגדלה בדרישה ליצירת סביבת עבודה נקייה אשר מאפשרת תנאי ייצור אופטימליים עבור שבבים ורכיבים אחרים בענפים השונים של התעשיות השונות במשק.

התלות של תעשיית ההיי טק בחדרים נקיים בסטנדרטים הגבוהים ביותר

כיום, חלק עצום מתעשיית ההיי טק מושתת, למעשה, על תעשיית האלקטרוניקה בכלל, ותעשיית המיקרו-אלקטרוניקה בפרט. בתעשיות אלו, ישנו צורך ברור בביצוע הקפדה מחמירה בכל הקשור למספר החלקיקים באוויר, רמות לחות, טמפרטורה ועוד. שכן, ערעור של כל אחד מהמדדים הללו, יכול לפגוע פגיעה מהותית בהליך הייצור כולו וכמובן במוצר הסופי. מן הסתם, מדובר, עבור חברות רבות, בנזקים והפסדים של מיליוני דולרים. לכן, החברות המובילות בתעשיית ההיי-טק מקפידות על שימוש בחדרי נקיים המאובזרים בציוד לחדר נקי, חומרי ניקוי ייעודים ובאופן כללי, הקפדה על הסטנדרטים הגבוהים ביותר, כיאה לחברות המובילות שהן.

חשוב שתדעו:

רמת ניקיונם של חדרים נקיים נמדדת ביחידות של מספר חלקיקים למ"ק

על ההבדלים בין חדר סטרילי וחדר נקי

יש נוטים להתבלבל בין חדר סטרילי וחדר נקי. חשוב לבצע אבחנה ברורה בין השניים, שכן, חדר סטרילי הוא חדר מעוקר מחיידקים בקטריות, אורגניזמים שונים וכיו"ב, בעוד שחדר נקי הוא חדר עם סביבת עבודה מבוקרת, בעלת בקרת אקלים ולחות מדויקים והוא חדר אשר נמצא נקי מחלקיקי אבק. כאשר נוכחים בחדר נקי, יש להשתמש בציוד לחדר נקי וכמובן לבצע ניקוי לפני הכניסה לחדר הנקי בכל פעם כאשר נכנסים אליו מחדש.  חדר נקי יש לנקות עם חומרי וכלי ניקוי ייעודיים וישנם הבדלים רבים נוספים.

אם נסכם במשפט: חדר סטרילי נקי מחיידקים וכיו"ב וחדר נקי הוא נקי מאבק וכיו"ב.

מהו ציוד לחדר נקי ?

ישנו ציוד לחדר נקי, כמו גם ריהוט וחומרי ניקוי. ישנם כמה דברים שסביר להניח שתמצאו כמעט בכל חדר נקי:

  • ריהוט לחדר נקי: ריהוט זה כולל מגוון רחב של סוגי כסאות, מקומות אחסון, מדפים, עגלות, מכלים, ועוד.
  • ציוד משרדי לחדר נקי: מאחר וציוד משרדי רגיל פולט חלקיקים רבים, יש צורך לעשות שימוש בציוד משרדי ייעודי, כאשר נעשה בו שימוש בתוך חדר נקי.
  • מוצרי ניקיון וחומרי ניקוי: על ציוד הניקיון בחדר נקי להיות ייעודי ומותאם בדיוק לצרכים הקפדניים של חדרים נקיים. מדובר בחומרי ניקוי, מטליות, מגבים, כלי קיבול, כפפות ועוד.
  • לבוש ייעודי לחדר נקי: יש לוודא כי הנוכחים בחדר נקי לובשים ביגוד מתאים מעל לשכבת הבגדים שלהם. מדובר בלבוש כמו: חלוקים, כיסויי זקן, כיסויי ראש, כיסויי נעליים ועוד.

כך תשיגו חדר נקי ברמה הגבוהה ביותר

אם אתם רוצים להשיג חדר נקי ברמה הגבוהה ביותר שניתן, חשוב שתקבלו ליווי וייעוץ מחברות מקצועיות ומנוסות בענף החדרים הנקיים, ציוד לחדר נקי, חומרים וריהוט לחדר נקי ועוד. מומלץ לוודא כי אתם מקבלים שירות מחברה המספק לכם מידע טכני, מספקת מוצרים של היצרניות המובילות בשוק, מספקת תמיכה טכנית, מאפשרת מוצרים איכותיים בזמינות גבוהה ואספקה מהירה. חברה מקצועית, תספק עבורכם את המעטפת המקצועית והשירותית לה אתם זקוקים.

הידעתם? בחדר נקי, האוויר נקי פי 10,000 מאשר בחדר ממוצע ופי 1,000 מאשר בחדר ניתוח.

זקוקים לציוד לחדר נקי?

אם אתם בעלי עסק בו ישנו צורך בחדר נקי, והקמתם חדר נקי מקצועי ואיכותי, חשוב מאוד שתציידו אותו בציוד לחדר נקי, על מנת שיוכל לספק לכם את הייעוד שלו. שימוש בציוד המתאים, באמצעות המוצרים הטובים ביותר, יוכל להבטיח לכם סביבת עבודה נקיה. נקיה באמת. לפרטים  נוספים דברו איתנו, נשמח לעזור.

צרו עמנו קשר באמצעות:


השאירו פרטים ונחזור אליכם