ציוד לחדר נקי

מהן התעשיות שמשתמשות בחדרים נקיים?

 

עם התפתחות תעשיות ההייטק והביו-מד, חלה עליה גדולה בביקוש של חדרים נקיים לשימוש בתעשיות אלו וכיום מגוון רחב של מקומות עבודה מבקשים לעצמם הקמה של חדרים נקיים, או  הסבת חדרים לחדרים נקיים.

 

איך מגדירים חדר נקי?

חדר נקי מוגדר כחלל סגור בו נשמרים תנאים מדויקים, לצד רמת ניקיון גבוהה ביותר הנמדדת במספר חלקיקים למ"ק. מדובר ברמת ניקיון גבוהה אף מזו שבחדרי ניתוח. חשוב להדגיש את ההבדל בין סטרילי לנקי.

  • חדר סטרילי: נקי מבקטריות ,חיידקים וכדומה.
  • חדר נקי: נקי מחלקיקי אבק וכדו.

 

על חדרים נקיים בתעשיית היי-טק

חלקים גדולים מאוד בתעשיית היי-טק כיום, מבוססים על תעשיית האלקטרוניקה, במיוחד בכל הקשור לייצור שבבים אלקטרוניים. ייצורם של שבבים אלו דורש תנאי בקרה מדויקים במיוחד שפגיעה בהם עלולה לפגוע קשות בפס הייצור עצמו או ברכיבים המיוצרים בו. ציוד לחדר נקי בהיי-טק מבוסס בעיקר על ציוד אשר מגן מחלקיקים ושומר על לחות. ;

 

על חדרים נקיים בתעשיית הביו-מד

תעשיית הביו-מד שופעת פיתוחים מורכבים אשר במהלך המחקר שלהם דורשים שימוש בחדרים נקיים אשר לא רק מגנים  מפני אבק וחלקיקים, אלא מאפשרים תנאים אידיאליים של בקרת סביבה מדויקת אשר הינם הכרחיים, לא פעם, בתעשייה ענפה זו. כל המחקר, הפיתוח והייצור של תרופות, כמו גם מכשור רפואי, מבוססים בעיקרם על ציוד לחדר נקי המותאם באופן מדויק לחדרים נקיים בתעשייה.

 

נתונים שכדאי להכיר על חדרים נקיים

  • הראשונים – החדרים הנקיים הראשונים בארץ היו שייכים לתעשייה האווירית ולחיל האוויר
  • רמת ניקיון – רמת ניקיון של חדר נקי נמדדת במספר החלקיקים למ"ק

רמת הניקיון נמדדת בין 1 ל-8,  כש-1 היא הנקייה ביותר

בחדר נקי, האוויר נקי פי 10,000 מאשר בחדר ממוצע ופי 1,000 מאשר בחדר ניתוח

  • תחלופה שוטפת – האוויר בחדר נקי מוחלף קרוב ל-20 פעמים ביום ויש לבצע החלפה זו בזרימה אוויר נמוכה מ 0.1 מטר לשנייה.
  • חדרים נקיים בגדלים שונים – ניתן למצוא חדרים נקיים בגדלים של 10 מ"ר ועד לממדי ענק של כ-2,000 מ"ר.
  • מחירי חדרים נקיים – עלות הקמת חדר נקי תלוי בדרגה הנדרשת ויכולה לנוע מכ-1,000 דולר למ"ר עבור רמה 8 ועד עשרות אלפי דולרים למ"ר בדרגה מס' 1.
  • דיוק בניקיון – המהות של חדר נקי היא קבלת תנאים מדויקים; טמפרטורה קבועה (בשינוי של עד כחצי מעלה) עם תנאי לחות מסוימים וקבועים (בשינוי של עד כ-1%).

 

צרו עמנו קשר באמצעות:


השאירו פרטים ונחזור אליכם