רופאים בחדר נקי

חדרים נקיים, מעצם הגדרתם, מספקים סביבה מבוקרת ומנוטרת שמטרתה למזער את סיכוני קיומם של חלקיקים מזהמים ומזיקים. יחד עם זאת, ישנן מספר אסטרטגיות שימושיות בהן ניתן לנקוט בעת השמירה על הניקיון והבטיחות בסביבות עבודה בטוחה בחדר נקי.

ציוד המגן האישי

יש לדרוש מכל העובדים בחדר הנקי להשתמש בציוד מגן אישי. רמת הסטריליות הנדרשת מציוד זה הולמת את רמת הניקיון בחדר הנקי ואת השימוש הספציפי של החדר הנקי.

בהתאם לכך, כל הצוות העובד בחדר הנקי יידרש ללבוש כיסויי מגן על בגדיו, כגון ברדסים, חלוקים מיוחדים או סרבל, מגפיים מיוחדות או כיסויי נעליים, בהתאם לרמת ההקפדה הנדרשת.

בעת עבודה עם כימיקלים כלשהם, לצרכי בטיחות במעבדה, יש להרכיב משקפי מגן כל זמן העבודה.

כל ניסוי או פעולה שעלולים לחשוף את המבצעים אותו לפיצוץ או לשברי זכוכית מחייבים חבישת מסכה או להגן על עיניהם באמצעות משקפי מגן.

יש להשתמש, אך ורק, בציוד ובחומרים המיועדים לשימוש בחדר נקי (לדוגמה, מגבוני kimiwipes).

על העובדים בחדר נקי תמיד לעטות כפפות בכדי למנוע מעורם לזהם את החדר הנקי בחלקיקים ובכדי להגן עליו מפני כימיקלים מסוכנים.

תהליכים וניסויים שעלולים לגרום לזיהום האוויר שבחלל החדר יחייבו את הצוות המבצע אותם להשתמש באמצעי נשימה מיוחדים. השימוש במכשירים אלה מצריך הכשרה מתאימה והסמכה מיוחדת.

היגיינה אישית ומצב בריאותי

היגיינה אישית נחשבת לגורם משמעותי, במיוחד כאשר זוכרים שמטרת החדר הנקי היא, מלכתחילה, למזער זיהום שמקורו בחלקיקים שונים.

על הצוות להקפיד על היגיינה אישית קפדנית – להתקלח, לשטוף ידיים וללבוש בגדים נקיים.

יש לכסות את השיער ושיער הפנים בכדי למנוע מצבים בהם שומן וחלקיקים שמקורם בשיער או בעור יעשו את דרכם למוצרים המטופלים בחדר הנקי.

מרגע שהכפפות הסטריליות נעטות בחדר הנקי, אין לגעת בפנים או בשיער בידיים העטויות בכפפות.

בנוסף, כל קיומו של תסמין המקושר למחלה גופנית צריך להוות דגל אדום ולמנוע את כניסת האדם החש בו לחדר הנקי.

טיפול בכימיקלים מסוכנים

תהליכים רבים בחדר הנקי כרוכים בטיפול בכימיקלים, שמרביתם, עלולים להיות מסוכנים לבריאות המטפל בהם (כדוגמת חומצות, ממיסים, בסיסים או חומרים מסרטנים).

כל עובד מעובדי צוות החדר הנקי חייב לקבל הכשרה מתאימה המפרטת כיצד להשתמש בחומרים השונים, כיצד יש לטפל בהם וכיצד יש להיפטר מהם בצורה בטוחה.

במקרה בו איש שאנשי הצוות בא במגע עם חומר כימי מסוכן, יש לפעול על פי נהלי הטיפול הספציפיים העוסקים בחומרים מסוכנים.

כל התהליכים הכימיים המתבצעים בחדרים נקיים חייבים להתבצע תמיד מתחת למנדפים או באזורים הייעודיים המוגדרים לשם כך בתוך המעבדה.

יש לנקוט המשנה זהירות בטיפול בכימיקלים ובאחסונם: תמיד לסמן בבירור מיכלים, לצמצם כמויות, לאחסן כראוי, לנקות חומרים לאחר השימוש ולהשליך כראוי למתקן הפסולת המיועד לכך.

פרוטוקולי בטיחות לעבודה בחדר נקי

תמיד חייבים להיות פרוטוקולים שונים המתאימים לסוגי מצבים שונים. חשוב כי כל אנשי הצוות יידעו היכן נמצאים כל הפרוטוקולים והמדריכים ויכירו אותם. בנוסף, חשוב מאד שכל אחד מאנשי הצוות העובדים בחדר נקי זה יכירו את מבנה המתקן כולו, על מנת, שבשעת הצורך, הם לא יצטרכו לחפש את מיקומו של ציוד הבטיחות (מקלחות הבטיחות, המטפים, עמדות שטיפת העיניים ודומים להם).

יתרה מכך, חיוני לאנשי הצוות העובדים בחדר נקי להכיר את כלל ההתרעות והאזעקות השונות ואת פירושן, כמו גם לדעת באילו נהלים ספציפיים יהיה עליהם לנקוט במקרה של סכנה מהסוגים השונים.

לסיכום

טיפים אלה, אמנם, אינם מכסים את כל מצבי החירום השונים שעלולים להתרחש בחדר נקי, אולם הם מסוגלים לתת מושג טוב למדי על הצורך בעבודה בטוחה בחדר נקי.

צרו עמנו קשר באמצעות:


השאירו פרטים ונחזור אליכם