סטריליזציה באמצעות מי חמצן בחדרים נקיים

מי חמצן מציעים פתרון סטריליזציה מצוין שעולה בקנה אחד עם נהלי ההפעלה והניקוי הסטנדרטיים של מרבית החדרים הנקיים, וזאת, מאחר וסביבות מבוקרות וסטריליות חייבות לדבוק בקפידה בנהלי ניקוי וחיטוי, אשר רובם כוללים מי חמצן. חיטוי באמצעות מי חמצן נחשב כחיטוי יעיל נגד מגוון רחב של מיקרואורגניזמים והוא אף חסכוני, כך שהוא מהווה חלופה בטוחה לשיטות החיטוי האחרות המסוכנות לבריאות המשתמשים, כגון שימוש באתילן אוקסיד (EtO), פורמלדהיד, חומצה פרוקסיאצטית (Peroxyacetic acid), כלור דו חמצני או אוזון.

 

במיוחד בחדרים נקיים של בתי מרקחת, בתי חולים ויישומים ביולוגיים, זיהום, לכשעצמו, עלול להיות עניין מכריע למדי, לא רק עבור המוניטין של החברה, אלא, חשוב מכך, עבור הלקוחות אשר בולעים או מוזרקים להם המוצרים המיוצרים.

לניגוב וחיטוי של כל המשטחים לעיתים קרובות, תוך שימוש בכימיקלים ובהתאם לנהלים המתאימים לחדר נקי, ישנה חשיבות עליונה לשמירה על סביבה סטרילית. לכן, חשוב לקחת בחשבון גם את מי החמצן כאופציה לסטריליזציה של משטחים בחדר הנקי.

מה זה מי חמצן?

ערכת העזרה הראשונה הביתית של רוב האנשים כוללת מי חמצן (H202) כדי למנוע זיהום בפצעים שטחיים. ל- H202מבנה כימי פשוט למדי הכולל שני אטומי חמצן הקשורים לאטום המימן שלו וגם קשורים זה לזה. ההבדל היחיד בין מים (H20) למי חמצן (H202) הוא האטום הנוסף של חמצן. אטום החמצן הנוסף הוא שנותן למי חמצן את כוחם להשמיד חיידקים, נבגי חיידקים מאתגרים ומיקרואורגניזמים נוספים.

ההיסטוריה של מי חמצן כחומר חיטוי

כפי שקורה לעיתים קרובות, תהליך או מוצר נוצרים לצרכים צבאיים או לצרכי תעופה וחלל, ולאחר מכן, זמן קצר לאחר מכן, עם חשיפתם, הם מאומצים על ידי התעשייה המסחרית על ענפיה השונים לשימושים ייעודיים שונים.

גם הסיפור של מי החמצן לא היה שונה בהרבה…

בקיץ 1995, כת טרוריסטים דתית יפנית ששמה Aum Shinrikyo, שחררה גז עצבים של סארין במספר תחנות של הרכבת התחתית של יפן. על מנת להסביר את גודל הבעיה, נציין כי גז העצבים סארין נחשב כקטלני בערך פי 26 מאשר ציאניד. אירוע זה בו נפגעו אלפי אנשים ו13 מהם מתו,  הדליק אצל מנהיגי ממשלת ארה"ב ומומחי אבטחה נורה אדומה הנוגעת לפוטנציאל הסיכון הטמון בלוחמה כימית / ביולוגית. על המדענים במעבדות של Sandia הוטלה המשימה לתכנן מערכות שיוכלו לנטרל קשת רחבה של פעולות טרור ביולוגית שחמקו מתחת לרדאר הביון ולא הצליחו למנוע אותן, תוך הדרישה כי המערכות חייבות להיות בעלות רעילות נמוכה וקורוזיביות מינימאלית.

עד לשלהי שנות ה-90, הצליחו מעבדות Sandia בפיתוח מערכות חיטוי המבוססות על מי חמצן ומיועדות לטיהור ביולוגי יעיל, מהיר ובטוח. קצף Decon7 היווה רכיב המפתח במערכת שפותחה, ומכיוון שהממשל הפדרלי היה זקוק כמויות גדולות של קצף זה, הוא העניק רישיון ייצור לתעשיות הפרטיות, שמצידן, הבינו במהירות רבה את ערכו הגדול ושיווקו אותו במגוון רחב של יישומים במגזרי התעשייה והבריאות השונים.

כיצד מי חמצן מחטאים?

אטומי החמצן של מי חמצן הם מאד ריאקטיביים, כלומר הם מושכים אלקטרונים, גונבים אותם מדפנות התאים החיידקיים ובכך – גורמים למותם. תהליך זה נקרא חמצון (אוקסידציה).

השימוש במי חמצן לחיטוי משטחים בחדר נקי

מי חמצן משמשים, לרוב, כתמיסה של 3-6% המדוללת במים סטריליים. מכיוון שהחומר המחטא גם מנוגב, בדרך כלל (וזאת, מכיוון שכל ציוד לחדר נקי חייב להיות נקי ויבש) משתמשים במגבונים סטריליים המיועדים לחדר נקי עם רמות מוך נמוכות כדי ליישם ולנגב את תמיסת מי החמצן. חלק מהמשתמשים מעדיפים מגבונים שספוגים מראש במי חמצן, הן מבחינת נוחות השימוש והן מבחינת העקביות של חוזק תמיסת מי החמצן.

עקרון מפתח נוסף של החיטוי במי חמצן הוא ניקוי פני המשטח עם חומר ניקוי והסרת כל פסולת, מוך או לכלוך טרם מריחת תמיסת מי החמצן. זאת, מכיוון שכל פסולת או שאריות שנותרו על פני השטח עלולים לספוג את מי חמצן ולהפחית את יכולת החיטוי שלהם. כמו כן, חשוב לשים לב, שבין הניקוי בחומר ניקוי לחיטוי בתמיסת מי חמצן, יש להשתמש במים מזוקקים לניקוי המשטח.

השימוש במגבוני מי חמצן

מגבונים הרוויים מראש במי חמצן נחשבים כמועילים להפליא בהפחתת הבזבוז של חומרי ניקוי, שכן מי חמצן, כחומר כימי, אינם יציבים ועם הזמן הם מתפרקים לגז החמצן ולמים. דבר המפחית את יעילות התמיסה, אם הכנתם ממנה כמות גדולה מהצריך, שנשארת בין ניקוי אחד לניקוי הבא לאחריו. מגבוני מי חמצן (שמגיעים ככאלה מראש) מבטיחים שהתמיסה בהם תמיד תהיה מוכנה לשימוש ולחיטוי יעיל.

יחד עם זאת, בין אם תמיסות מי החמצן מעורבבות על ידכם בחדר הנקי שלכם או שאתם רוכשים תמיסות מי חמצן מוכנות לשימוש, תגלו שהתמיסות מגיעות כשהן ארוזות בבקבוקים אטומים, בכדי למנוע חשיפה לאור, המאט את תהליך הפירוק.

כמובן, שגם מגבוני מי החמצן הארוזים הקנויים עלולים להתקלקל ולאבד מיעילותם, ולכן חיוני לעקוב אחרי גילו של מלאי האספקה שלכם ולהקפיד על פרוטוקולים מחמירים להחלפת הציוד המתכלה לחדר נקי שתוקפו פג.

צרו עמנו קשר באמצעות:


השאירו פרטים ונחזור אליכם