ציוד מעבדה

איך לנקות ולחטא ציוד מעבדה?

בכל מקום בו ישנה מעבדה, מכל סוג, בין אם מקום עבודה, חממת פיתוח, במסגרת סוכנות ממשלתית, מוסדות מחקר וכיו"ב, ישנה הבנה עמוקה של הצורך בשמירה על מעבדה נקיה ומחוטאת. מעבר לשמירה על מעבדה נקייה ומחוטאת, יש לוודא כי ציוד המעבדה נשמר נקי ומחוטא וכמובן מוחלף והפסולת שמייצר מטופלת בהתאם. יש כמה דרכים לשמור על מעבדה נקיה ברמה כזו שתאפשר לכם להתמקד בעיקר העשייה ולא התפל שבה ובדיוק בשביל זה הכנו עבורכם את הכתבה בנושא הכל-כך חשוב הזה.

ציוד מעבדה נקי מוביל למעבדה פרודוקטיבית יותר

ישנה חשיבות גדולה ביותר לשמירה והקפדה על ציוד מעבדה נקי ומחוטא. ציוד מעבדה אשר מתוחזק ומטופל בדרכים הטובות ביותר, מספק תוצאות מדויקות יותר וכן, מאפשר לאנשי המעבדה לעסוק בעיקר ולפיכך, הופך את המעבדה לפרודוקטיבית יותר באופן משמעותי. אין ספק כי הקפדה שוטפת וקבועה של ניקוי ציוד המעבדה, תבטיח לכם שמירה על ציוד תקין ואמין לאורך זמן רב יותר.

3 טיפים בסיסיים לוודא תקינות הציוד עוד לפני ניקויו וחיטויו

עוד לפני שניגשים אל מלאכת הניקוי והחיטוי החשובה, יש לוודא תקינות ושמישות הציוד במעבדה. ניתן לבצע זאת בכמה אופנים, שלעתים די יהיה באחד מהם ולעתים יהיה צורך בשילוב השלושה יחד. כמובן שישנן דרכים נוספות לוודא תקינות ציוד מעבדה, יחד עם זאת, אלו המוכרות ביותר:

 • השקעה בציוד מעבדה: בכדי לקיים מעבדה איכותית ומדויקת, חשוב להשקיע בציוד מעבדה מתקדם אשר מספק עמידות משופרת ולכן ישנה חשיבות גדולה להשקעה מסוג זה כבר בשלבים הראשוניים של הקמת המעבדה.
 • תיקון ציוד מעבדה: במידה וציוד מעבדה נפגם או נפגע, יש לבדוק את האפשרות של ביצוע תיקון לחלקים שניזוקו לפני שמבצעים החלפה מיותרת של מכלולים רחבים יותר לשווא.
 • כיול ציוד מעבדה: בכדי להגיע לנתונים המדויקים ביותר, יש לבצע כיול של ציוד מעבדה באופן שוטף. יש לבצע לכל ציוד את הכיול הרלוונטי עבורו.

חשוב לדעת: כיול נכון של ציוד מעבדה, משפר את בטיחותן של מעבדות בהן מתבצע שימוש בחומרים כימיים מסוכנים

כך תנקו את ציוד המעבדה שלכם בצורה המקצועית ביותר

ישנן דרכים רבות לשמור על ציוד מעבדה נקי ומחוטא. בראש ובראשונה יש להקפיד על שגרת ניקוי קפדנית ורצוי לשמור תיעוד ביחס לביצוע כל פעולות הניקוי הדרושות ואלו שבוצעו בפועל.

 

לפני שנכנסים למעבדה

 • מומלץ שלא להכניס למעבדה אמצעים מכל סוג שהוא, אשר עלולים לפלוט אבק, עשן, או מזהמים מכל סוג שהוא.
 • זכרו – אין לגעת בציוד באמצעות הידיים וניקויים מתבצע באמצעות נייר אורז בלבד.

 

ניקוי במעבדה – על בסיס יומי

מדי יום יש לבצע כמה פעולות וביניהן:

 1. ניגוב הציוד
 2. כיסוי ציוד אופטי רגיש
 3. כיסוי ציוד אנליטי רגיש
 4. ניגוב משטחים חשופים

ניקוי במעבדה – על בסיס שבועי או באופן קבוע

מדי שבוע, או תקופה אחרת, בהתאם לדרישות הרלוונטיות ביחס לאותו ציוד מעבדה רלוונטי, יש לבצע, בין היתר, גם את הפעולות הבאות:

 1. ניקוי יסודי של הציוד
 2. ניקוי יסודי וקבוע של ציוד אופטי, בעזרת תמיסה על בסיס אלכוהול
 3. שאיבת והסרת אבק מפתחי אוורור, מתקנים בעלי רגישות גבוהה לאבק וכיו"ב

טיפ: ישנן חברות מוסמכות לביצוע עבודות שונות של תחזוקה וניקוי של ציוד מעבדה על סוגיו.

חומרים וכלים איכותיים לניקוי מעבדה מיטבי

אם השקעתם באנשי מעבדה מצוינים ובסביבת עבודה איכותית, חשוב שתוודאו כי אתם מקפידים בכל הפרטים ורוכשים את האמצעים האיכותיים והמקצועיים ביותר, לניקוי ציוד מעבדה. ציוד מעבדה נקי מבטיח שהעבודה שלכם תהיה כמה שיותר מיטבית, שתנאי המעבדה שאתם מייצרים יהיו מותאמים לאופי העבודה, ומסייע לכם לתכנן את הלוגיסטיקה שעומדת מאחורי המעבדה שלכם. בעזרת ציוד מקצועי ואיכותי, תוכלו לבצע את העבודה שלכם על הצד הטוב ביותר.

 

בטיחות וגהות במעבדה שלכם בזכות 5 הרגלים פשוטים

מעבר להקפדה על ניקיון וסטריליזציה במעבדה, חשוב להקפיד שהמעבדה מתפקדת בצורה לא רק הטובה והמקצועית ביותר, אלא גם בצורה הבטוחה ביותר. אם יש לכם רק 5 הרגלים בסיסיים להקנות לכל עובד מעבדה שלכם, כדאי מאוד שהם יהיו אלו:

 1. ניקיון יום-יומי ומעקב אחר פעולות הניקיון היום-יומיות הנדרשות לביצוע במעבדה.
 2. ציוד אישי בבדיקה שוטפת. הנחו את העובדים שלכם לבדוק תדיר את מגני עיניים ופנים, הנעלה וציוד אישי אחר.
 3. לשטוף ידיים בסבון ומים ככל שנדרש. על המקום בו נמצאת המעבדה לוודא כי מותקנים כיורים, עם מתקני סבון, חומרי חיטוי ומגבות ידיים מתאימות.
 4. לוודא מלאים כולל מלאים הנמצאים בקירור.
 5. מצבי חירום. וודאו כי המעבדה ערוכה למצבי חירום שונים באמצעות פתחי אוורור, מטפים, תיק עזרה ראשונה וכיו"ב. וודאו כי הציוד תקין, שמיש ובתוקף.

סטנדרטים גבוהים במעבדות האיכותיות ביותר

אם חשוב לכם לשמור על הסטנדרטים הגבוהים ביותר במעבדה שלכם, כדאי שתוודאו כי יש לכם לא רק ציוד מעבדה מתאים אלא גם כי יש לכם את הכלים והחומרים לביצוע ניקוי קפדני של הציוד. חשוב לרכוש את כל האמצעים לטיפול בציוד המעבדה מחברה המספקת את המוצרים של החברות המובילות בשוק, לצד שירות של ליווי וייעוץ עבור כל עסק ועסק לגבי הציוד הדרוש לו והמתאים  לו ביותר. שמרו על המעבדה והציוד שלכם נקיים כל הזמן ותחסכו לכם בזבוז משאבים מיותרים.

צרו עמנו קשר באמצעות:


השאירו פרטים ונחזור אליכם