חשיבות השימוש במשטחים ארגונומיים נגד התעייפות

 

מהם משטחים נגד התעייפות?

המשטחים מיועדים להפחתת ההתעייפות הנגרמת עקב עמידה ממושכת על משטחים קשים (כגון רצפות בטון). משטחים להפחתת התעייפות יכולים להיות עשויות מחומרים שונים, כגון גומי, שטיחים, ויניל ועץ.

מדוע כדאי להשתמש במשטחים נגד התעייפות?

משטחים נגד התעייפות משמשים לעתים קרובות לצמצום עייפות הרגליים אצל עובדים שעומדים בתנוחה אחת זמן ממושך. עם זאת, קיום הרפידה לא יכול לפתור את כל הבטי הבעיה. אי-נוחות, עייפות ורגליים כואבות, לאחר שעות עמידה ממושכות, נגרמים כתוצאה משילוב גורמים אחדים, כמו תכנון משימת העבודה, נעלי העובדים וחומרי הריצוף. לפי מחקרים מדעיים, עמידה בפרקי זמן ממושכים גורמת ללחץ (דחק) ומעייפת במיוחד. העמידה כשלעצמה יכולה לגרום התעייפות לאחר יום עבודה שלם, גם בלי קשר לאיכות הנעליים ולאיכות ציפוי הרצפה.

מה יש לקחת בחשבון כשאדם עובד בעמידה כל היום?

במקביל לשקילת השימוש במשטחים נגד התעייפות, צריך לקחת בחשבון גורמים נוספים, כגון האפשרות לשנות תנוחת עבודה או עמידה, הנעליים והריצוף.
שינוי תנוחות עבודה או עמידה: יש לארגן את העבודה כך שלעובד תינתן בחירה של תנוחות בעבודה ואפשרות לשנות תנוחות לעתים תכופות. מקום עבודה, שיש בו מושב זמין (כסא, שרפרף לישיבה או עמידה) ומשען רגל מסוג כלשהו, מגדיל את מגוון תנוחות הגוף ומעודד שינוי תכוף ביניהם.
נעליים: נעליים מתאימות שנבחרו כהלכה, יכולות לצמצם את ההשפעות המזיקות של עמידה ממושכת. אין ספק שבחירת הנעליים היא שיקול חשוב לאנשים שעובדים בעמידה על הרגליים. נעליים צריכות לספק תמיכה הולמת לקשת ולעקב הרגל ולהעניק נוחות לנועל אותם.
ריצוף: סוג הריצוף בו משתמשים במקום העבודה גם הוא בעל השפעה חשובה על הנוחות, ובמיוחד על רגליים רגישות. רצפות קשות וקשיחות, כמו בטון, הן המשטח הכי פחות נוח לעבודה עליו. השפעת הליכה על רצפה קשה דומה לזו של דפיקות פטיש על העקב בכל צעד. עץ, שעם, שטיחים או גומי – כל חומר שמעניק גמישות מסוימת – נעימים יותר לרגלי העובדים. יותר מכך, ציפוי רך יותר של הרצפה מצמצם את ההתעייפות ומשפר את הבטיחות על ידי צמצום המעידות והנפילות על רצפות חלקות.

מתי צריך להשתמש במשטחים נגד התעייפות?

קיימות שתי אפשרויות לצמצום של אי נוחות הרגל כשלא ניתן להשתמש ברצפות גמישות. אחת מהן היא שימוש בנעליים עם סוליות מבודדות עבות וסוליות לבלימת זעזועים.
האפשרות השנייה היא משטחים נגד התעייפות. משטחים נגד התעייפות בולמים את זעזועי ההליכה והשפעת הריפוד מצמצמת את התעייפות הרגליים. אולם, השימוש במשטחים דורש זהירות מפני שהמשטחים יכולים לגרום לתאונות של מעידה ונפילה אם לא מתקינים אותן כראוי.
סוג אחר של ציפוי רצפה – משטחים נגד החלקה – שימושי להגברת הנוחות והבטיחות של הרגל. אולם, עובדים עלולים לגלות שהרגליים שלהם צורבות וכואבות, בשל שהתכונות המיוחדות של משטחים נגד החלקה, אשר גורמים לנעליהם להיתפס ברצפה, ולרגליהם – להחליק קדימה בתוך הנעליים. החיכוך בתוך הנעליים יוצר חום שגורם לכאב. שימוש בסוליות גמישות נגד החלקה יכול לצמצם אי-נוחות זו.

לסיכום, השימוש במשטחים נגד התעייפות או הנחת שטיחים על הרצפה אינם מסלקים לבדם את בעיית כאב הרגליים, אולם, כשמשלבים אותם עם תכנון עבודה הולם ועם נעליים באיכות מתאימה, אפשר לשפר את תנאי העבודה. (מבוסס מידע שפורסם על ידי המוסד לבטיחות ולגיהות מתוך דף המידע Anti-fatigue Mats של הסדרה OSH Answers , המרכז הקנדי לבריאות ולבטיחות בעבודה CCOHS, וכפי שפורסם באתר האינטרנט www.ccohs.ca.)
חברת גאמידה מייבאת ומשווקת בישראל מגוון משטחי עבודה ארגונומיים איכותיים אשר מצד אחד מסייעים בהפחתת תחושת העייפות של העובדים ובמזעור הנזק הגופני העלול להיגרם להם כתוצאה מעמידה ממושכת על גבי משטחים קשים ולא נוחים. מצד שני, המשטחים הארגונומיים מסייעים בצמצום תופעות הפגיעה הפיזית והמחלות הגופניות שעלולות להיגרם לעובדים ובכך מסייעים למקום העבודה למזער את מספר היעדרויות של העובדים והנזקים הכלכליים כתוצאה מאותן פגיעות.
לרשותכם מגוון רחב של פתרונות בתחום המשטחים הארגונומיים הזמינים במגוון תצורות, חומרי גלם ומידות. המשטחים אותם אנו מייבאים מיוצרים מחומרים איכותיים ביותר המתאימים לשימוש בטוח בחדרים נקיים ללא יצירת זיהום וחלקיקים העשויים לפגוע בתוצרת.

צרו עמנו קשר באמצעות:


השאירו פרטים ונחזור אליכם