חולה שוכבת במיטה

במצבים בהם אנשים מרותקים למיטה עקב מצבים רפואיים, כגון החלמה מניתוח, גיל מתקדם או מוגבלות, הסיכון לפתח פצעי לחץ, הופך לחשש משמעותי. פצעי לחץ הם פציעות מקומיות בעור וברקמות הבסיסיות הנגרמות כתוצאה מלחץ ממושך על אזורים ספציפיים בגוף. פצעים אלו עלולים לגרום לכאבים עזים, אי נוחות ואף להוביל לזיהומים חמורים אם לא מטפלים בהם באופן מיידי. על מנת להבטיח את רווחתם של חולים מרותקים למיטה, חיוני להבין את הגורמים לפצעי לחץ וליישם אמצעים יעילים למניעת פצעי לחץ. 

  1. מה הם פצעי לחץ?

פצעי לחץ הם אזורים של עור ורקמות פגומים המתפתחים כאשר לחץ מתמשך מגביל את זרימת הדם לאיברי גוף ספציפיים. פצעי לחץ מתרחשים לרוב על בולטות גרמיות כמו ירכיים, עקבים, עצם הזנב והמרפקים. 

  1. השלבים של פצעי לחץ

פצעי לחץ מסווגים לשלבים שונים בהתבסס על חומרתם: 

שלב I: העור שלם אך דהוי, מה שמעיד על נזק מתחת לפני השטח.

שלב II: שכבת העור החיצונית שבורה ויוצרת פצע פתוח.

שלב III: הפצע משתרע דרך שכבות העור ואל הרקמה הבסיסית.

שלב IV: הפצע עמוק ומגיע אל השריר והעצם. 

למאמר בנושא : טיפול בפצעי לחץ ביעילות

גורמים לפצעי לחץ

  1. לחץ ממושך

לחץ ממושך על אזור אחד בגוף מפחית את זרימת הדם, מה שמוביל לנזק לרקמות ולהיווצרות כיבים. מצב זה נפוץ במיוחד אצל חולים מרותקים למיטה שאינם יכולים לשנות מיקום לעתים קרובות. 

  1. חיכוך וגזירה

חיכוך מתרחש כאשר העור מתחכך במשטח אחר, בעוד שגזירה מתרחשת כאשר העור נע בכיוון אחד בעוד העצם הבסיסית נעה בכיוון ההפוך. שני המצבים הללו יכולים לתרום להתפתחות פצעי לחץ. 

אסטרטגיות למניעת פצעי לחץ

  1. שינויי מיקום קבועים

מיקום מחדש מחלק את הלחץ על אזורי גוף שונים ומפחית את הסיכון לפצעי לחץ. יש לוודא כי המטופלים משנים תנוחה בעדינות כל מספר שעות. 

  1. משטחי תמיכה

שימוש במזרן לפצעי לחץ וכרית לפצעי לחץ התורמים להקלת הלחץ יכול לסייע רבות במניעת כיבים. משטחים אלו מסייעים בפיזור שווה של משקל ומפחיתים את השפעת הלחץ על אזורים פגיעים.

  1. טיפוח העור

שמירה על היגיינה נכונה ובריאות העור היא חיונית. עור נקי ויבש פחות נוטה לפתח כיבים. יש להתנהל בהתאם על מנת למנוע מהעור להתייבש ולהיות רגיש יותר לנזק. 

  1. הערכה קבועה

הערכה קבועה של העור חיונית לגילוי מוקדם של פצעי לחץ. אדמומיות, שינוי צבע או שינויים במרקם העור מצריכים ייעוץ עם איש מקצוע רפואי. 

  1. תזונה והידרציה

לתזונה מאוזנת ועשירה בחומרים מזינים תפקיד משמעותי במניעת פצעי לחץ. תזונה נכונה תומכת ביכולת הגוף לרפא ולחדש רקמות פגומות. 

לסיכום, בטיפול בחולים מרותקים למיטה יש חשיבות עליונה למניעת פצעי לחץ. על ידי הבנת הגורמים לכיבים אלו ויישום אסטרטגיות מניעה יעילות, מטפלים ואנשי מקצוע רפואיים יכולים לשפר משמעותית את איכות החיים של חולים שאינם ניידים. מיקום מחדש באופן קבוע, שימוש במשטחי תמיכה ושמירה על בריאות העור הם צעדים חיוניים בהגנה על המטופלים מההשלכות הכואבות והמסוכנות של פצעי לחץ.

אנו בגאמידה קייר, מסורים לרווחתם של מטופלים מרותקים למיטה ומבינים את החשיבות הקריטית של מניעת פצעי לחץ. המשימה שלנו היא לספק פתרונות יעילים על מנת לשפר את איכות החיים של הסובלים ממצב רפואי זה. עם מגוון מוצרים מעוצבים בקפידה המיועדים למניעה וטיפול בפצעי לחץ, ממשטחי תמיכה חדשניים ועד לציוד רפואי, אנו עומדים לצד המטופלים במסע לקראת בריאות ונוחות.

צרו עמנו קשר באמצעות:


השאירו פרטים ונחזור אליכם